Kategorie vodních filtrů

Kategorie vodních filtrů
  • Nádobové filtry Zařízení s horní a dolní nádobou, objemů zpravidla a 1-2 litry, pod horní nádobou je upevněn filtr s objemem hmot cca 0,1 litru. Voda, nalitá do horní nádoby, protéká přes filtr do dolní nádoby, kde se jímá. Nevyžadují tlakovou vodu.

 

 

 

 

 

  • Vodní filtry třetího kohoutku Zařízení o jednom i více členech je umístěno na desce - nebo pod deskou - kuchyňské linky, v blízkosti dřezu. Studená voda je přiváděna k filtru kohoutkem, umístěným těsně před přívodem studené vody do směšovací baterie nebo přepínačem filtr - dřez, umístěným zpravidla na konci výtokového ramínka nad dřezem. Méně často je použit samostatný třetí kohoutek, upevněný na desce kuchyňské linky. Ten bývá používán pro umístění filtrů pod linkou. Objemy filtračních hmot v jednom filtru jsou zpravidla 0,3 až 0,7 litru, ojediněle i více než 1 litr.

 

 

 

 

  • Bateriové - též dřezové - filtry jsou konstrukční podskupinou zařízení třetího kohoutku. Vlastní filtrační těleso malých rozměrů tvoří s přepínačem jeden celek, našroubovaný na konec výtokového ramínka nad dřezem. Objem - zpravidla aktivní uhlí - kolem 0,1 litru.

 

 

 

 

  • Vodní filtry vsazené do potrubí jsou často využívány pro zachycení kontaminantů před další úpravou. Jedná se především o mechanické nečistoty. Dodávají se s řadou různých rozměrů pouzder i filtračních vložek, zpravidla od 5" do 20" i více a s napojením G3/4" a 1" i více.

 

 

 

 

 

  • Filtry na vstupu („Point of Entry – PoE“) upravují celý objem vody, čerpaný do objektu. Jsou nejrůznějších výkonů a velikostí. Často se jedná o vícečlenné stavebnicově uspořádané soubory filtrů s objemy filtračních hmot v desítkách litrů, někdy s regenerací jednotlivých úpravárenských článků na místě a automatickým řízením provozu celého souboru.

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout